Soubor manuálních technik, které ovlivňují napětí v kůži, podkoží, fasciích a ve svalech.
Mohlo by vás zajímat
Techniky měkkých tkání dle Lewita zahrnují soubor fyzioterapeutických manuálních technik, které představil prof. MUDr. Karel Lewit. Významný český neurolog, jeden ze zakladatelů myoskeletální medicíny a zejména mimořádný člověk, který nikdy neztratil svou přirozenou zvědavost a lásku k oboru.
Sám o sobě říkal, že je sběratelem léčebných postupů, kterých nasbíral skutečně mnoho. Své znalosti si nenechal pro sebe. Napsal knihu Manipulační léčba v myoskeletální medicíně, ve které všechny zásadní léčebné postupy popsal a my nyní máme k dispozici ucelený sborník manuálních technik, které účinně zmírňují bolest, zlepšují kloubní pohyblivost a uvolňují svalové napětí.
Pojem manipulace měkkých tkání zahrnuje mnoho terapeutických technik, které skrze dotek ovlivňují napětí měkkých tkání a umožňují jejich lepší pohyblivost navzájem i proti jiným tělesným strukturám.
Techniky hrají významnou roli v léčbě obtíží pohybového aparátu, zejména uvědomíme-li si, že měkké tkáně těsně obepínají tělesnou soustavu, jsou důležitou součástí svalů a umožňují vzájemný pohyb všech tělesných tkání proti sobě.
Pohyb těla by dokonce nebyl možný vůbec, pokud by se tyto tkáně nepohybovaly vůči sobě. Proto se každé omezení pružnosti měkkých tkání promítá i do celkového pohybového projevu člověka. Uvolnění měkkých tkání dosahujeme jejich protahováním. Přesněji, tahem dosahujeme předpětí tak, že vyčerpáme pružnost měkké tkáně.
Dosáhneme bariéry, ve kterém setrváváme podle potřeby až několik minut. Během této doby čekáme na fenomén uvolnění, kdy tkáň začne povolovat a její napětí se snižuje. Tímto způsobem je možné ošetřit všechny měkké tkáně na těle a jejich reakce bude vždy stejná - uvolnění.
Manipulace měkkých tkání jsou velmi šetrné a ve většině případů i příjemné.
Vznik kloubní blokády může způsobit špatný pohyb, nebo svalový problém. Blokáda se projevuje omezenou kloubní pohyblivostí a bolestí v zablokovaném segmentu.
Mobilizační a manipulační techniky využívají předpětí k dosažení hranice kloubní vůle. Kloubní mobilizace v předpětí vyčkává a malým pružením postupně zvyšuje kloubní vůli. Nárazová manipulace z předpětí provádí jeden rychlý pohyb (náraz) k uvolnění kloubní blokády.
Nárazová manipulace má však svá omezení, zejména v oblasti krční páteře, ve které ji provádíme pouze pokud máme k dispozici objektivní vyšetření (RTG, CT, MRI) a pouze po předchozím důkladném vyšetření.
Manipulaci provádíme také jen v případě, že je to jediný způsob, jakým lze kloubní blokádu uvolnit. Ve většině případů si vystačíme s kloubní mobilizací, která je naprosto bezpečná a je možné ji provádět v jakémkoliv tělesném segmentu bez omezení.
Postizometrická relaxace je terapeutická technika, která slouží k uvolnění svalového napětí. Přetížený sval má vyšší klidové napětí, než sval normální. Toho využívá technika PIR. Izometrickou aktivací svalu (izometrie - sval mění napětí, ale jeho délka zůstává stejná) se jako první aktivují přetížená vlákna s vyšším napětím, která jsou následně relaxovaná úplným povolením izometrické kontrakce. Po izometrické aktivaci svalu nastává jeho fyziologická relaxace daná nervovou soustavou a její přednastavenou reakcí na tento typ napětí.
Manipulace měkkých tkání efektivně snižuje jejich napětí a to i ve svalech a jejich bezprostředním okolí.
Zvýšením kloubní vůle pomocí mobilizačních a manipulačních technik dochází ke zlepšení celkové pohyblivosti těla.
Uvolnění zvýšeného napětí v měkkých tkání může uvolnit tlak na cévní a lymfatický systém a zlepšit tak cirkulaci v těchto tělesných systémech.
Uvolnění napětí v měkkých tkáních, zejména ve svalech, zlepšuje mikrocirkulaci a zvyšuje jejich prokrvení. Může tak docházet k lepší látkové výměně a odvodu odpadních látek, které jsou vedlejší produkty svalové práce. Jejich stagnace může být vnímána jako bolest. Zároveň uvolnění napětí snižuje tlak na receptory bolesti (nociceptory) tím dochází také k jejímu snížení.
Techniky měkkých tkání jsou zaměřené na relaxaci měkkých tkání. Protože jsou velmi příjemné a zvyšují tělesný komfort, způsobují i celkovou relaxaci organismu.
Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.
(Techniky měkkých tkání tvoří součást léčby všech obtíží pohybového aparátu. Pro ilustraci vybíráme jen ty z nich, u kterých je jejich role nezastupitelná)
Svalové uzly, neboli trigger pointy, jsou místa ve svalech s lokální přetížením. V těchto místech je svalové napětí velmi vysoké, krevní cirkulace je omezená a celý sval nemůže efektivně vykonávat svoji práci. Navrch tomu všemu se trigger point projevuje velmi bolestivě. Techniky měkkých tkání dle Lewita disponují mnoha postupy, které bezpečně trigger pointy uvolňují a snižují tím svalovou bolest.
Manipulační a mobilizační techniky představují účinný terapeutický prostředek k obnovení normální kloubní pohyblivosti a léčí tyto kloubní blokády - zablokovanou krční, hrudní a bederní páteř; blokády žeber; blokády SI skloubení; blokády pereiferních kloubů.
Omezná pobylivost vazivového aparátu (fascií) lze pomocí Technik měkkých tkání dle Lewita efektivně léčit.
Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.
Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz
Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.
Někdy stačí málo a nepříjemné obtíže zmizí po první terapii. To byl i případ našeho dlouholetého klienta, kterého jsme zbavili bolesti krční páteře a ramene pomocí šetrného uvolnění měkkých tkání v oblasti krku a mobilizace lopatky.
Dlouhodobá bolest s vámi nemusí zůstat navždy. Své by vám o tom mohla vyprávět naše klientka, která se díky naší pomoci, a zejména svému aktivnímu přístupu k terapii, zbavila dlouholeté bolesti ramene, která ji trápila při odbíjení míče ve volejbalu.
Náhlá a intenzivní bolest zad v oblasti beder vždy představuje nepříjemnou a omezující zkušenost, která vyvolává obavy ze závažného zdravotního problému. Naštěstí v tomto případě tomu tak nebylo, a tak jsme našemu klientovi mohli přinést rychlou úlevu od bolesti.
Dolní zkřížený syndrom je trochu zastaralý termín pro svalovou nerovnováhu v oblasti pánve. Tento problém trápil naši klientku delší dobu a jednalo se o chronické obtíže. Ty není složité odstranit, pokud máte odhodlání, trpělivost a důslednost. Pak i jednoduché cvičení přinese nečekaný výsledek.
Stačí jeden dřep a hned je jasné, na čem je třeba zapracovat. Tento základní, možná i obyčejný cvik vyžaduje celou řadu pohybových dovedností, jejichž získání se ihned projeví v ostatních sportovních aktivitách. Třeba v golfové švihu.
Za jedním hlubokým nádechem je více, než se na první pohled může zdát.
Jsou terapie, ke kterým se vždy v myšlenkách rádi vracíme. Toto je jedna z nich. Příběh Péti, malého bojovníka, který navzdory všem překážkám překonal nepřízeň osudu.
Závratě, špatná orientace v prostoru a nevolnost jsou projevy onemocnění vestibulárního aparátu s komplikovaným názvem, ale překvapivě rychlou a účinnou léčbou.
I po více než šedesáti letech může být jizva neustále zdrojem bolesti.
Dvacet let života plného strachu z pohybu nás změní více, než bychom si mysleli. A to i v případě, že nejsou obavy podložené skutečným zdravotním omezením. Tento příběh je o tom, jak svazující může být strach a jak obtížné je zbavit se nemoci, která se stala naší součástí.