Metoda vhodná ke zlepšení vnímání polohy a pohybu těla.
Mohlo by vás zajímat
PNF metoda byla vyvinuta ve 40. letech 20. století americkým lékařem s českými kořeny MUDr. Hermanem Kabatem a původně ji vyvinul k léčbě dětské obrny (poliomyelitidy).
Kabatova metoda, jak se také někdy nazývá, je v současné době velmi rozšířená fyzioterapeutická metoda, kterou už zdaleka nevyužíváme jen u neurologických diagnóz. Dnes má širší uplatnění a u zdravé populace pomáhá zlepšit pohybový projev a optimalizovat pohybový výkon.
Pomocí specifických technik PNF umí do cvičení zapojit smyslové receptory v těle, jako jsou receptory pro vnímání polohy a pohybu těla (proprioceptory) a receptory pro vnímání mechanického tlaku (mechanoreceptory). Klíčovou roli hraje slovní vedení terapeuta v průběhu cvičení a cíleně kladený odpor proti směru pohybu, který vede k většímu zapojení svalů.
Pohyby jsou vedeny v diagonálách, což vede k zapojení většího počtu svalových skupin do prováděného pohybu.
PNF terapie je vždy zaměřená na jednu konkrétní část těla, kterou procvičujeme diagonálními pohyby.
V podstatě jde o to, obsáhnout pohybem celkový rozsah pohybu do všech směrů a o zapojení všech svalových skupiny. To není úplně jednoduchý úkol, proto hrají důležitou roli slovní instrukce ze strany terapeuta.
Pohybem vás provedeme od jeho začátku do konce. Pro snazší pochopení pohybu vám pomůžeme tím, že budeme při pohybu asistovat. Až bude pohyb dostatečně natrénovaný, můžeme přidat zevní odpor například ve formě cvičení proti odporové gumě.
Cílem je, aby byly pohyby v horních a dolních končetinách a pánvi prováděny v maximálním možném rozsahu a ideálně s naprostou volní kontrolou.
Cvičení v diagonálách je velmi efektivní a zapojuje do pohybu maximální možné množství svalových skupin. Svalové skupiny se naučí do pohybu zapojit současně a generují více síly, než pokud by byly zapojeny jednotlivě.
Volní kontrola nad prováděným pohybem a důraz na provedení cvičení do krajní polohy, pokud je to nutné s dopomocí terapeuta, vede ke zvětšení kloubního rozsahu.
Důraz na zapojení smyslových receptorů do cvičení a jejich propojení s volní motorikou vede k lepšímu vnímání pohybu a k lepší neuro - svalové koordinaci.
PNF je široce využitelná pro kohokoliv a z jejích účinků může získat profesionální sportovec i někdo, kdo k pohybu nemá příliš blízko.
Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.
Zapojení většího množství svalových skupin při cvičení, vnímání krajní polohy a celková kontrola nad prováděným pohybem pomáhá zlepšit koordinaci pohybu, zvětšit kloubní rozsah a svalovou sílu. To vše může významně pomoci při léčbě svalových bolestí, bolestí kloubů, špatného držení těla a špatných pohybových stereotypů.
Nácvik pohybu a jeho vnímání může být velmi prospěšné u poruch, které toto vnímání narušují. Jedná se zejména o tyto neurologické poruchy - mozková příhoda, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba a DMO.
Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.
Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz
Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.
Někdy stačí málo a nepříjemné obtíže zmizí po první terapii. To byl i případ našeho dlouholetého klienta, kterého jsme zbavili bolesti krční páteře a ramene pomocí šetrného uvolnění měkkých tkání v oblasti krku a mobilizace lopatky.
Dlouhodobá bolest s vámi nemusí zůstat navždy. Své by vám o tom mohla vyprávět naše klientka, která se díky naší pomoci, a zejména svému aktivnímu přístupu k terapii, zbavila dlouholeté bolesti ramene, která ji trápila při odbíjení míče ve volejbalu.
Náhlá a intenzivní bolest zad v oblasti beder vždy představuje nepříjemnou a omezující zkušenost, která vyvolává obavy ze závažného zdravotního problému. Naštěstí v tomto případě tomu tak nebylo, a tak jsme našemu klientovi mohli přinést rychlou úlevu od bolesti.
Dolní zkřížený syndrom je trochu zastaralý termín pro svalovou nerovnováhu v oblasti pánve. Tento problém trápil naši klientku delší dobu a jednalo se o chronické obtíže. Ty není složité odstranit, pokud máte odhodlání, trpělivost a důslednost. Pak i jednoduché cvičení přinese nečekaný výsledek.
Stačí jeden dřep a hned je jasné, na čem je třeba zapracovat. Tento základní, možná i obyčejný cvik vyžaduje celou řadu pohybových dovedností, jejichž získání se ihned projeví v ostatních sportovních aktivitách. Třeba v golfové švihu.
Za jedním hlubokým nádechem je více, než se na první pohled může zdát.
Jsou terapie, ke kterým se vždy v myšlenkách rádi vracíme. Toto je jedna z nich. Příběh Péti, malého bojovníka, který navzdory všem překážkám překonal nepřízeň osudu.
Závratě, špatná orientace v prostoru a nevolnost jsou projevy onemocnění vestibulárního aparátu s komplikovaným názvem, ale překvapivě rychlou a účinnou léčbou.
I po více než šedesáti letech může být jizva neustále zdrojem bolesti.
Dvacet let života plného strachu z pohybu nás změní více, než bychom si mysleli. A to i v případě, že nejsou obavy podložené skutečným zdravotním omezením. Tento příběh je o tom, jak svazující může být strach a jak obtížné je zbavit se nemoci, která se stala naší součástí.