Proprioceptivní neuromuskulární facilitace (PNF)

Metoda vhodná ke zlepšení vnímání polohy a pohybu těla.

Proprioceptivní neuromuskulární facilitace (PNF)

Pro koho je metoda vhodná

Metoda má široké uplatnění napříč diagnózami a je vhodná pro každého.

MUDr. Herman Kabat

PNF metoda byla vyvinuta ve 40. letech 20. století americkým lékařem s českými kořeny MUDr. Hermanem Kabatem a původně ji vyvinul k léčbě dětské obrny (poliomyelitidy).

Kabatova metoda, jak se také někdy nazývá, je v současné době velmi rozšířená fyzioterapeutická metoda, kterou už zdaleka nevyužíváme jen u neurologických diagnóz. Dnes má širší uplatnění a u zdravé populace pomáhá zlepšit pohybový projev a optimalizovat pohybový výkon.

Kabat vyvinul metodu, která nahlíží na pohyb jako na komplexní souhru mezi svaly, nervovým systémem a vnímáním těla.

Pomocí specifických technik PNF umí do cvičení zapojit smyslové receptory v těle, jako jsou receptory pro vnímání polohy a pohybu těla (proprioceptory) a receptory pro vnímání mechanického tlaku (mechanoreceptory). Klíčovou roli hraje slovní vedení terapeuta v průběhu cvičení a cíleně kladený odpor proti směru pohybu, který vede k většímu zapojení svalů.

Pohyby jsou vedeny v diagonálách, což vede k zapojení většího počtu svalových skupin do prováděného pohybu.

Jak probíhá terapie

PNF terapie je vždy zaměřená na jednu konkrétní část těla, kterou procvičujeme diagonálními pohyby.

V podstatě jde o to, obsáhnout pohybem celkový rozsah pohybu do všech směrů a o zapojení všech svalových skupiny. To není úplně jednoduchý úkol, proto hrají důležitou roli slovní instrukce ze strany terapeuta.

Pohybem vás provedeme od jeho začátku do konce. Pro snazší pochopení pohybu vám pomůžeme tím, že budeme při pohybu asistovat. Až bude pohyb dostatečně natrénovaný, můžeme přidat zevní odpor například ve formě cvičení proti odporové gumě.

PNF cvičení není příliš náročné na svalovou sílu, ale spíše na koordinaci pohybu.

Cílem je, aby byly pohyby v horních a dolních končetinách a pánvi prováděny v maximálním možném rozsahu a ideálně s naprostou volní kontrolou.

Cílem PNF terapie je optimalizace pohybu

Jaké jsou hlavní přínosy PNF terapie

Zvýšení svalové síly

Cvičení v diagonálách je velmi efektivní a zapojuje do pohybu maximální možné množství svalových skupin. Svalové skupiny se naučí do pohybu zapojit současně a generují více síly, než pokud by byly zapojeny jednotlivě. 

Zvětšení kloubního rozsahu

Volní kontrola nad prováděným pohybem a důraz na provedení cvičení do krajní polohy, pokud je to nutné s dopomocí terapeuta, vede ke zvětšení kloubního rozsahu.

Lepší neuro-svalová koordinace

Důraz na zapojení smyslových receptorů do cvičení a jejich propojení s volní motorikou vede k lepšímu vnímání pohybu a k lepší neuro - svalové koordinaci. 

Pro sportovce i nesportovce

PNF je široce využitelná pro kohokoliv a z jejích účinků může získat profesionální sportovec i někdo, kdo k pohybu nemá příliš blízko.

Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.

Rádi vám poskytneme pomoc nebo odbornou konzultaci.

Nebojte se nás kontaktovat.

Pohybové obtíže

Zapojení většího množství svalových skupin při cvičení, vnímání krajní polohy a celková kontrola nad prováděným pohybem pomáhá zlepšit koordinaci pohybu, zvětšit kloubní rozsah a svalovou sílu. To vše může významně pomoci při léčbě svalových bolestí, bolestí kloubů, špatného držení těla a špatných pohybových stereotypů.

Neurologické poruchy

Nácvik pohybu a jeho vnímání může být velmi prospěšné u poruch, které toto vnímání narušují. Jedná se zejména o tyto neurologické poruchy - mozková příhoda, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba a DMO.

Příběhy našich klientů

Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.

Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh