Viscerální terapie

Manuální terapie zlepšující funkci vnitřních orgánů.

Viscerální terapie

Pro koho je metoda vhodná

Metoda je vhodná k léčbě dysfunkce vnitřních orgánů, aktivních jizev a pooperačních srůstů.

Jean-Pierre Barral

Pojem viscerální terapie poprvé použil francouzský osteopat Jean-Pierre Barral v 70. letech 20. století.

Baralův přístup k manuální terapii zahrnoval holistický pohled na tělo a jeho propojené systémy a vyvinul viscerální terapii jako způsob, jak se vypořádat s často přehlíženou rolí vnitřních orgánů při celkovém tělesném a duševním zdraví.

Dnes je viscerální terapie široce používána fyzioterapeuty, osteopaty a jinými manuálními terapeuty po celém světě.

Princip Viscerální terapie

Viscerální terapie je založena na principu, že zvýšené napětí, či adheze pojivové tkáně obklopující vnitřní orgány může způsobit jejich zhoršenou funkčnost.

Pojivová tkáň, která je v těle hojně zastoupena, dohromady tvoří vzájemně propojenou vazivovou síť s přesahem i do zdánlivě vzdálených míst na těle. Proto se stává, že například bolest ramene může být způsobena zvýšeným napětím vaziva v okolí jater, nebo bolest zad pooperačním srůstem po operačním zákroku v břišní dutině.

Jak probíhá Viscerální terapie

Při terapii terapeut přikládá ruce na místo s vyšším napětím měkkých tkání v oblasti břišní krajiny. Ucítíte jemný tlak a natahování kůže ve směru zvýšeného napětí.

I Když je terapie zcela bezbolestná, je potřeba mít na paměti, že při terapii přikládáme dlaně a prsty na břišní krajinu a vyvíjíme ní jemný tlak. Pokud víte, že Vám není příjemný dotek v oblasti břicha, může pro Vás být viscerální terapie intenzivní prožitek. Upozorněte nás prosím na tuto skutečnost. Společně to určitě i tak zvládneme.

Hlavní přínosy viscerální terapie

Zlepšuje funkci orgánů

Odstranění napětí a adhezí v měkkých tkáních okolo orgánů zlepšuje průtok krve a podporuje jejich funkci. 

Snižuje bolest a diskomfort

Zlepšení funkce orgánů v konečném důsledku přináší úlevu od bolesti a zlepšení celkového pocitu v postižené oblasti.

Zlepšuje pohyblivost

Adheze měkkých tkání okolo orgánů se může projevit omezením celkové tělesné pohyblivosti a flexibility. Viscerální terapie může pomoci obnovit normální pohyb a funkci orgánů a okolních tkání a tím obnovit normální pohyblivost těla jako celku.

Zlepšuje trávení

Viscerální terapie zahrnuje specifické manuální techniky ke zlepšení pohyblivost gastrointestinálního traktu. Klienti s trávicími problémy, jako jsou zácpa nebo pálení žáhy, mohou po absolvování viscerální terapie zažít úlevu od příznaků obtíží.

Snižuje stres

Viscerální terapie může být pro mnoho klientů hluboce relaxačním zážitkem a může pomoci snížit stres a podpořit pocit duševní pohody.

Viscerální terapie může být velmi účinným řešením celé řady funkčních obtíží spojených s vnitřními orgány a často přináší úlevu od chronických bolestí, které nereagují na jiný druh léčby. Vždy doporučujeme jakékoliv tyto interní obtíže nejprve konzultovat se svým lékařem, aby byly vyloučeny vážné zdravotní problémy, které viscerální terapie léčit nedokáže.

Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.

Rádi vám poskytneme pomoc nebo odbornou konzultaci.

Nebojte se nás kontaktovat.

Metoda Viscerální terapie je účinná u těchto diagnóz

Poruchy gastrointestinálního traktu

Viscerální terapie může pomoci při léčbě gastroezofageální refluxní choroby, syndromu dráždivého tračníku, zácpy a dalších trávicích poruch.

Adheze

Viscerální terapie může být účinná při léčbě adhezí, neboť může pomoci uvolnit toto nefyziologické spojení mezi pojivovými tkáněmi a vnitřními orgány. 

Pooperační rehabilitace

Viscerální terapie podporuje hojení tkání, snižuje bolest a dyskomfort po operačních zákrocích v břišní a pánevní oblasti. V období časné pooperační rehabilitace snižuje riziko vzniku pooperačních srůstů a podporuje správné hojení jizev po operačních zákrocích. 

Aktivní jizvy

Jizva může způsobovat mnoho obtíží, které se často projeví až několik let po operaci. V podobě tzv. aktivní jizvy omezuje pohyblivost okolních tkání a kloubů. Aktivní jizva narušuje optimální pohybové vzorce a přispívá ke vzniku svalových dysbalancí.

K rezervaci termínu prosím využijte kontaktní formulář u jednotlivých služeb.

Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.

Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz

Objednat fyzioterapeuta

Příběhy našich klientů

Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.

Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh

Všechny fyzioterapeutické metody a techniky, které používáme