Preferované držení hlavičky přetrvávající po 6-týdnu života.
Mohlo by vás zajímat
Predilekční držení hlavy u kojenců je stav, kdy novorozenec preferuje natočení své hlavy k jedné straně, buď pravé nebo levé. Jedná se o běžný jev v raném věku a může být fyziologický, pokud trvá do šestého týdne života. Pokud však preferované postavení hlavy trvá déle než do šestého týdne, stává se patologickým.
Důležité je, že preferované postavení by nemělo být fixováno. Novorozenec by měl být schopen reagovat na podněty otočením hlavy alespoň do střední osy těla. Od šestého týdne života do prvního roku by správný vývoj dítěte měl probíhat symetricky, tedy dítě by mělo volně otáčet hlavu všemi směry bez stranové preference.
Dítě s predilekcí bude mít hlavu rotovanou k preferované straně, ukloněnou na opačnou stranu a také zakloněnou. Toto asymetrické postavení hlavy může způsobit nesouměrnost lebky a může se také projevit na obličeji. V místě opření temeni hlavy mívají děti na méně vlasů. Nejsou schopné tuto polohu samy, nebo s dopomocí, změnit z preferované na opačnou stranu.
Na toto postavení hlavy reaguje v podstatě celé tělo. Trup se uklání k preferované straně, je také rotovaný na opačnou stranu a zakloněný. Vzniká v podstatě skoliotické postavení páteře, skrze které se asymetrie přenáší do oblasti pánve. V konečném důsledku je snížena pohyblivost nejen pánve, ale i kyčelních kloubů, u kterých se může pozdržet jejich vývin. V neposlední řadě můžeme pozorovat projevy predilekce i na horních končetinách, kde bude chybět souhra ruka-ústa.
Dítě od prvních momentů po narození prochází psychomotorickým vývojem, který je skutečně dynamický a zahrnuje neustálé posuny dopředu z hlediska motoriky a rozumových schopností. Patologické postavení hlavy, čímž je predilekce, naruší tento vývoj, dítě si zafixuje špatné pohybové stereotypy. Pro příklad uvádíme již zmíněnou horní končetinu, u které bude omezená opěrná funkce a hůře vyvinutá jemná motorika. Dítě může mít také problémy se smysly, zejména sluchem a zrakem.
Čím dříve je zahájená léčba, tím je nižší riziko fixace patologických pohybových stereotypů. Včasná léčba umožní dítěti projít psychomotorickým vývojem bez omezení, čímž vytváříme předpoklad pro kvalitní pohybové stereotypy a celkový pohybový projev dítěte.
Predilekce může vzniknout ještě před narozením
Tento text slouží pouze k edukativním účelům s cílem přinést ucelený přehled k danému tématu. Nejedná se o lékařské doporučení.
Zajímá vás fungují metody se kterými pracujeme? Chcete se dozvědět víc informací, než si nás objednáte?
Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.
Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz