Kinezioterapie - pohybová terapie

Různé formy cvičení ke zlepšení svalové síly a kondice

Kinezioterapie - pohybová terapie

Pro koho je metoda vhodná

Metoda má široké uplatnění napříč diagnózami a je vhodná pro každého.

Cvičení má mnoho podob, z nichž každou využíváme k dosažení jiného efektu v terapii.

A pozitivní účinky cvičení na naše tělo jsou skutečně rozmanité. Cvičením můžeme zvětšit kloubní rozsah, zlepšit flexibilitu těla, zlepšit kondici, urychlit hojení po úrazu, zlepšit držení těla, posílit oslabené svaly a protáhnout svaly zkrácené. V neposlední řadě cvičení zlepšuje náladu a hormonální rovnováhu v těle. 

Pohybová terapie je důležitou součástí každé terapie. Vhodná kombinace s dalšími léčebnými metodami posiluje její účinek a posiluje dlouhodobý efekt terapie.

Jaké jsou typy cvičení?

Cvičení, které v terapii využíváme, bychom mohli rozdělit podle účinku do tří základních skupin:

  1. Posilování
  2. Protahování
  3. Kondiční cvičení.

Posilování

Cílem posilování je zvýšit svalovou sílu. Přičemž posilování nemusí být jen zvedání velkých činek, může mít podobu odporového cvičení s gumou nebo cvičení proti působení gravitace s vlastní vahou. Vždy záleží na tom, na co jsou svaly zvyklé v běžném životě a na základě toho volíme takové cvičení, které svaly zatíží o trochu více, než jsou zvyklé. Svaly se této větší zátěži přizpůsobí tím, že posílí. Adaptace svalů na zátěž vyžaduje její postupné zvyšování.

Typy posilování podle typu svalové kontrakce

Izotonická kontrakce

Mění se délka svalu a zátěž zůstává stejná. Rozlišujeme koncentrickou a excentrickou svalovou kontrakci. Při koncentrické se sval zkracuje a při excentrické natahuje.

Izometrická kontrakce

Délka svalu se při zátěži nemění. Tento typ svalové kontrakce se například vyskytuje u svalů, zajišťujících vzpřímené držení těla.

Protahování

Využití

Protahování využíváme k uvolnění zkrácených svalů, resp. k protažení zkráceného vaziva, které sval obaluje.

Sval je totiž protkaný vazivem na všech úrovních (od jednoho svalového vlákna přes svalové snopečky a snopce až po celý sval). Vazivo je přitom pro sval velmi důležité a zastává významnou roli při svalové práci. Sdružuje a drží pohromadě svalová vlákna a usnadňuje jejich vzájemný pohyb při svalové stahu.

Má také ochrannou funkci a zabraňuje poranění svalu příliš velkým natažením. Svými elastickými vlastnostmi také zvyšuje sílu, kterou je sval schopen vygenerovat.

Kondiční cvičení

U kondičního cvičení se trochu zadýcháte.

Abychom byli schopni zlepšit tělesnou kondici, musíme zatížit kardiovaskulární systém. Při déle trvajícím cvičení totiž dochází k nutnosti zvýšit zásobení svalů kyslíkem a živinami. To vyžaduje určité úsilí kardiovaskulární systému, které nakonec zlepšuje jeho transportní kapacitu a efektivitu při látkové výměně. Jinými slovy je po cvičení srdeční pumpa výkonnější, v cévách lépe proudí živiny, které je sval schopen efektivněji převzít a využít při svalové práci.

Kondiční cvičení bude vypadat u každého jinak a záleží na aktuální formě.

V každém případě je vhodné pro každého a pravidelné kondiční cvičení, může mít i například podobu rychlé chůze, by mělo být součástí života nás všech.

Jak určit vhodnou intenzitu cvičení?

Optimální tepová frekvence

Náročnost cvičení se měří podle tepové frekvence.

Optimální tepová frekvence by se měla při cvičení pohybovat mezi 50−70 % maximální tepové frekvence. Tepovou frekvenci vypočítáme tak, že od čísla 220 odečteme hodnotu vašeho věku (např. 220 - 45 let = 175). A z čísla, které nám vyjde (175) vypočítáme hodnotu pro optimální tepovou frekvenci, tedy 50−70 % (v tomto případě 87−122). Bez měření tepové frekvence není možné určit náročnost cvičení přesně.

Orientačně je optimální cvičení takové, u kterého se zadýcháte, ale stále byste byli shopni si s někým povídat.

Jaké jsou hlavní přínosy pohybové terapie?

Výkonnější kardiovaskulární systém

Pravidelné cvičení zlepšuje kondici srdečního svalu, zvyšuje efektivitu srdeční pumpy, zajišťuje lepší průtok krve krevním řečištěm a efektivnější látkovou výměnu, snižuje klidovou tepovou frekvenci, snižuje krevní tlak a působí preventivně proti cévním a srdečním onemocněním.

Lepší nálada

Cvičení zvyšuje produkci látek zvaných neurotransmitery, jako jsou dopamin a serotonin, které které navozují lepší náladu a pocit štěstí.

Větší svalová síla

Vhodně zvolená intenzita cvičení zatíží svalový aparát takovým způsobem, který stimuluje růst svalové hmoty. Svaly se vždy snaží adaptovat na zatížení, které na ně působilo a to proto, aby příště byly lépe připravené a budoucí pohyb pro ně byl méně náročný.

Prevence osteoporózy

Cvičení proti většímu odporu stimuluje na buněčné úrovni tvorbu nových buněk uvnitř kosti, čímž zhušťuje kostní hmotu a působí preventivně proti jejímu úbytku, tedy proti osteoporóze.

Zlepšení imunitního systému

Pravidelný pohyb je obecně prospěšný pro naše tělo a to na všech úrovních. Ať už se jedná o svaly, kosti, oběhový systém, mízní systém nebo hormonální rovnováhu a naši náladu. V konečném důsledku pohyb zlepšuje to, jak se cítíme ve svém těle. Vnitřní rovnováha umožňuje lepší obranu proti vnějším nemocem a působí preventivně proti nemocem vnitřním.

Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.

Rádi vám poskytneme pomoc nebo odbornou konzultaci.

Nebojte se nás kontaktovat.

Svalová atrofie

Svaly které nepoužíváme ochabují. Pro naše tělo je příliš energeticky náročné a také zbytečné udržovat sval, který není zatěžován. Vhodně zvolené zatížení svalového aparátu a postupný nárůst intenzity zatížení nutí naše tělo opět aktivovat svalový aparát a budovat svalovou sílu.  

Svalové bolesti

Neadekvátní zatížení svalu může způsobit svalové bolesti. Sval, který je nucen pracovat proti příliš velkému odporu je vystaven stresu, na který reaguje tvorbou trigger pointů, zkrácením vaziva a metabolickým rozvratem vnitřního prostředí. Protahování v kombinaci s adekvátním zatížením narovnává vnitřní prostředí svalu a tím snižuje svalové bolesti. 

Dekondice

Pravidelný a pestrý pohyb je účinná prevence rozvoje dekondice. Investujte do vašeho těla každodenním pohybem. Odměnou vám bude aktivní a naplno prožité stáří bez zbytečných omezení. 

Problémy se soběstačností a ADL aktivity

Cílem pohybové terapie u seniorů je zlepšit kvalitu života. Cvičení může mít formu nácviku činností běžného dne, které pomáhají seniorům zvládat každodenní aktivity. Právě schopnost postarat se o sebe bez pomoci druhé osoby bývá pro seniory velmi důležitá a dodává jim sebevědomí.

Tuto metodu lze využít jako samostatnou léčbu nebo v kombinaci s dalšími metodami, jako je například manuální terapie.

K rezervaci termínu prosím využijte kontaktní formulář u jednotlivých služeb.

Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.

Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz

Objednat fyzioterapeuta

Příběhy našich klientů

Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.

Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh