Inovativní rehabilitační přístup, který slouží k obnově správných pohybových vzorů.
Mohlo by vás zajímat
Dynamická neuromuskulární stabilizace vychází z principu vývojové kineziologie tak, jak ji v českém prostředí definoval lékař Václav Vojta v polovině 20. století.
Vývojová kineziologie se zabývá pozorováním psychomotorického vývoje a představuje podrobný popis vývojových stupňů, jakými prochází dítě během prvního roku života. Díky prof. Vojtovi jsme nyní schopni zjistit, zda je psychomotorický vývoj dítěte v pořádku, nebo jestli je do něj nutné terapeuticky vstoupit.
Inspirovaný prací prof. Vojty a na základě vývojové kineziologie vytváří svůj terapeutický koncept významný český fyzioterapeut prof. Pavel Kolář. Nazývá ho DNS - dynamická neuromuskulární stabilizace. Popularita této metody daleko přesáhla hranice České republiky a velké oblibě se těší např. v USA.
DNS vychází z předpokladu, že se každý člověk narodí s určitými pohybovými vzory, kterými se řídí v prvních měsících života. Tyto vzory jsou vrozené a ovlivňuje je vyzrávání a kvalita nervové soustavy dítěte.
Pokud je motorický vývoj dítěte fyziologický, pohybové vzory se v nervové soustavě postupně ,,odemykají,, a objevují se v pohybovém projevu dítěte. Pohybové vzory se s dozráváním nervové soustavy postupně mění a vyvíjejí do složitějších pohybových programů, které využíváme celý život.
Pokud je však vývoj z nějakého důvodu narušený (úraz, nemoc, nedostatek vnější stimulů a snížená motivace dítěte, atp.) může dojít k poruše pohybových vzorů a tím i celých pohybových programů.
V dospělém věku za špatné pohybové návyky může neaktivita, úrazy, operace, nebo náročná a stereotypní práce.
Cílem DNS je obnovit skrze cvičení původní pohybové vzory a programy, které byly v průběhu života narušené nebo úplně ztracené.
Při cvičení je důsledně dodržovaná kvalita provedení pohybu do takové míry, než si klient pohyb osvojí a je schopen ho intuitivně použít ve složitějších, komplexních pohybových programech.
Během DNS terapie terapeut slovně vede klienta nejrůznějšími a často neobvyklými pohyby v jednotlivých částech těla. Cvičí se nejprve v poloza na zádech, poté se postupuje do náročnějších vývojových poloh jako je šikmý sed, poloha na čtyřech a poloha rytíře.
Během cvičení klademe velký důraz na správné dýchání, které podporuje aktivitu svalů hlubokého stabilizačního systému.
Ze začátku jsou cvičení spíše statická, na první pohled se může zdát, že se nic moc neděje. Ale není tomu tak. Osvojíte si základní vývojové polohy, naučíte se vnímat rozvíjení hrudníku a břicha při dýchání a uvědomíte si jednotlivé části těla.
To vše můžeme využít při dynamickém cvičení, kdy se střídají jednotlivé vývojové polohy s cílem vertikalizovat se z lehu na zádech.
DNS aktivuje a posiluje hluboké stabilizační svaly těla, které zajišťují správné postavení kloubů.
Zlepšení stabilizační funkce hlubokých svalů snižuje zatížení kloubů a vede ke snížení bolesti.
Optimalizací pohybový vzorů, zlepšením svalové koordinace a neuromuskulárního řízení dochází ke zlepšení sportovní výkonnosti.
DNS terapie je zaměřena na odstraňování svalových dysbalancí a optimalizaci pohybu. Právě kvalita pohybu je zásadní faktor v prevenci budoucích úrazů.
Proces hojení zranění vyžaduje delší období klidu a přináší náhradní kompenzační pohybové stereotypy, které vznikají jako reakce na vyřazení určité části těla z běžného pohybového projevu. To může komplikovat a prodlužovat rehabilitaci po zranění.
DNS terapie pomáhá urychlit návrat do plného zatížení po zranění zamezením vzniku kompenzačních pohybových stereotypů.
Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.
DNS je velmi účinný terapeutický prostředek k léčbě chronické bolesti bederní, hrudní a krční páteře.
DNS pomáhá urychlit návrat k původní sportovní výkonnost po sportovních úrazech jako například po výronu kotníku nebo kolena, po natažení svalu a odstraňuje svalové dysbalance vzniklé šetřením poraněného místa.
Důraz na ideální vzájemné postavení jednotlivých částí těla během cvičení napomáhá odstranit posturální problémy, jako jsou: předsunuté držení hlavy, kulatá ramena, kulatá záda, ochablé posturální svaly a hrbení při stoji.
Během DNS terapie dochází k uvolnění svalového napětí a zlepšení kloubní pohyblivosti a tím k odstranění bolesti kloubů.
DNS terapie uvolňuje svalové napětí v oblasti hlavy, krku a ramen a může tak zmírnit tenzní bolesti hlavy a migrény.
Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.
Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz
Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.
Někdy stačí málo a nepříjemné obtíže zmizí po první terapii. To byl i případ našeho dlouholetého klienta, kterého jsme zbavili bolesti krční páteře a ramene pomocí šetrného uvolnění měkkých tkání v oblasti krku a mobilizace lopatky.
Dlouhodobá bolest s vámi nemusí zůstat navždy. Své by vám o tom mohla vyprávět naše klientka, která se díky naší pomoci, a zejména svému aktivnímu přístupu k terapii, zbavila dlouholeté bolesti ramene, která ji trápila při odbíjení míče ve volejbalu.
Náhlá a intenzivní bolest zad v oblasti beder vždy představuje nepříjemnou a omezující zkušenost, která vyvolává obavy ze závažného zdravotního problému. Naštěstí v tomto případě tomu tak nebylo, a tak jsme našemu klientovi mohli přinést rychlou úlevu od bolesti.
Dolní zkřížený syndrom je trochu zastaralý termín pro svalovou nerovnováhu v oblasti pánve. Tento problém trápil naši klientku delší dobu a jednalo se o chronické obtíže. Ty není složité odstranit, pokud máte odhodlání, trpělivost a důslednost. Pak i jednoduché cvičení přinese nečekaný výsledek.
Stačí jeden dřep a hned je jasné, na čem je třeba zapracovat. Tento základní, možná i obyčejný cvik vyžaduje celou řadu pohybových dovedností, jejichž získání se ihned projeví v ostatních sportovních aktivitách. Třeba v golfové švihu.
Za jedním hlubokým nádechem je více, než se na první pohled může zdát.
Jsou terapie, ke kterým se vždy v myšlenkách rádi vracíme. Toto je jedna z nich. Příběh Péti, malého bojovníka, který navzdory všem překážkám překonal nepřízeň osudu.
Závratě, špatná orientace v prostoru a nevolnost jsou projevy onemocnění vestibulárního aparátu s komplikovaným názvem, ale překvapivě rychlou a účinnou léčbou.
I po více než šedesáti letech může být jizva neustále zdrojem bolesti.
Dvacet let života plného strachu z pohybu nás změní více, než bychom si mysleli. A to i v případě, že nejsou obavy podložené skutečným zdravotním omezením. Tento příběh je o tom, jak svazující může být strach a jak obtížné je zbavit se nemoci, která se stala naší součástí.