Správný čas opravit špatné pohybové stereotypy je právě teď.
Mohlo by vás zajímat
Herniace disku, neboli výhřez meziobratlové ploténky, vzniká posunem jejího jádra skrze narušený vnější vazivový ven mimo meziobratlový prostor. Jádro se může dostat do kontaktu s okolními nervovými kořeny a míchou, což se projevuje bolestí, sníženou citlivostí a svalovou silou v oblasti, kterou zásobuje konkrétní utlačený nerv.
Jedná se o jednu z nejčastějších příčin bolesti zad a patří mezi ty závažnější. Vzniká náhle úrazovým mechanismem a projevy jsou pro toto onemocnění tak charakteristické, že si je nespletete. Pálivá bolest, porucha citlivosti, brnění a slabost po celé délce inervace postiženého nervu jsou typické příznaky, které není dobré podceňovat.
Výhřez ploténky může vzniknout náhle, nebo v důsledku chronického přetěžování páteře. Typicky při opakovaném plném předklonu, nebo při dlouhodobém setrvání v této poloze. Na vzniku se také podílí přirozené degenerativní procesy přicházející s věkem, které souvisí se ztrátou hydratace meziobratlových plotének a jejich opotřebením.
Nejčastěji dochází k výhřezu v bederní a krční páteř. Hrudní páteř je tohoto onemocnění ušetřena. Pravděpodobně proto, že je málo pohyblivá, kvůli své hlavní ochranné funkci. Bederní a krční páteř oproti tomu umožňují velmi významný rozsah pohybu, s čímž přichází riziko poranění při nedostatečné svalové stabilizaci a celkově špatné kvalitě pohybu.
Příznaky se typicky objevují v segmentu inervovaná jedním konkrétním nervem, který je utlačován vyhřezlou ploténkou.
Léčebný postup volí ošetřující lékař na základě klinického vyšetření a objektivních zobrazovacích metod (MRI, CT). Jasnou indikací k operaci jsou sfinkterové obtíže a masivní výhřezy. Konzervativní přístup se týká méně závažných stavů, u kterých je velká pravděpodobnost, že se výhřez během několika týdnů zhojí. Tělo má samoléčebné schopnosti, kterým je nutné pomoci. Fyzioterapie má nezastupitelnou roli v konzervativní léčbě výhřezů meziobratlových plotének. Naším úkolem je provést vás celým procesem rekonvalescence a pomoci vám navrátit se k životu bez bolesti a omezení.
Při léčbě výhřezu meziobratlové ploténky se zaměřujeme více na příčinu, než následky. V první řadě je nutné je zajistit uvolnění nervu navrácením ploténky na své původní místo. Toho docílíme správným nastavením tělesných segmentů a zvýšením stabilizačních schopností hlubokých svalů břicha a zad. Výhřez ploténky je stav, který nelze brát na lehkou váhu. Pokud patříte mezi ty šťastnější a vyhli jste se operativnímu řešení, doporučujeme využít tuto příležitost ke změně životního stylu, upravení špatných pohybových návyků a posílení oslabených svalů. Pokud by nedošlo ke zlepšení kvality pohybu, výhřez by se v budoucnu jistě opakoval.
Tento text slouží pouze k edukativním účelům s cílem přinést ucelený přehled k danému tématu. Nejedná se o lékařské doporučení.
Zajímá vás fungují metody se kterými pracujeme? Chcete se dozvědět víc informací, než si nás objednáte?
Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.
Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz