Operativní řešení pokročilé artrózy kolenního kloubu
Mohlo by vás zajímat
K výměně kolenního kloubu za totální endoprotézu (TEP) přistupují ortopedi v případě pokročilé artrózy a artrotických změn v kolenním kloubu. Gonartróza (artróza kolenního kloubu) má několik stupňů a jakmile dosáhnete III. stupně, obtíže jsou většinou tak velké, že je není možné řešit konzervativním přístupem a je nutná operace. Projevy pokročilé artrózy jsou - bolest (noční i klidová), omezení pohybu, ztuhlost kloubu a deformity. Dalším častým důvodem pro tuto operaci jsou poúrazové stavy, kdy došlo k poranění uvnitř kloubu a dále zánětlivá a revmatická onemocnění.
Rehabilitace v nemocnici začíná 2. den po operaci a trvá většinou 14 dní. Během této doby by mělo dojít k obnovení rozsahu pohybu, posílení operované končetiny a nácviku chůze s francouzskými holemi.
Cvičení po TEP je ze začátku velmi jednoduché. Zaměřuje se na aktivní pohyby dolních končetin jako prevenci trombózy (tromboembolické nemoci) a znovunabytí svalové síly. Sestavu cviků dostanete za úkol cvičit i sami a to každou hodinu. Cvičení s fyzioterapeutem bude zaměřeno na uvolnění měkkých tkání v oblasti kolenního kloubu, péči o jizvu po vyndání stehů, cvičení ke zvýšení rozsahu pohybu, posilování oslabených svalů a nácvik správného stereotypu chůze s berlemi a chůzi po schodech. Ke zlepšení pohybu kolena se využívá také motodlaha, která opakovanými pasivními pohyby do pokrčení a natažení koleno „rozhýbá“. Pokud koleno ohnete do pravého úhlu, čeká vás jízda na rotopedu.
Ne vždy pokračuje rehabilitace podle plánu, rozsah pohybu není dostatečný a kloub bývá ztuhlý. Je třeba přihlédnout k tomu, v jakém stavu bylo koleno před operací, tedy jak dlouho vás koleno bolelo než jste šli na operaci a jak moc omezená hybnost a ztuhlost v koleni byla. Není výjimkou, že bolesti trvají několik let a právě tak i omezení pohybu a ztuhlost. Je potom přirozené, že návrat k normální hybnosti a funkci kolenního kloubu trvá déle. Ale nebojte, je třeba vytrvat a koleno se rozhýbe u každého.
(Operatér určí časový harmonogram, který může být pro každého trochu jiný. Uvádíme obecná doporučení v případě, že vše probíhá podle plánu. )
Tento text slouží pouze k edukativním účelům s cílem přinést ucelený přehled k danému tématu. Nejedná se o lékařské doporučení.
Zajímá vás fungují metody se kterými pracujeme? Chcete se dozvědět víc informací, než si nás objednáte?
Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.
Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz