Vestibulární rehabilitace

Specializovaný terapeutický přístup k léčbě závratí a dalších dysfunkcí vestibulárního aparátu.

Vestibulární rehabilitace

Pro koho je metoda vhodná

Terapie je vhodná pro klienty všech věkových kategorií a může být doplněna o jiné terapeutické metody.

Úspěšná léčba závisí na podrobné diagnostice obtíží a nebývá vůbec jednoduchá.

Vestibulární rehabilitace totiž zahrnuje tři komplexní a složité systémy

  1. Zrakový systém
  2. Proprioceptivní systém
  3. Vestibulární ústrojí.

Společně, a skrze složité procesy, tyto tři systémy pomáhají udržovat rovnováhu a orientovat se v prostoru.

Diagnostika se zaměřuje na určení původu obtíží a na základě toho určuje směr rehabilitace. Léčba nebývá jednoduchá, vyžaduje značné úsilí a trpělivost.

Vestibulární rehabilitace obvykle zahrnuje sérii cviků a manévrů, které slouží ke zlepšení funkce vestibulárního systému a pomáhají urychlit proces vestibulární kompenzace.

Při cvičení dochází k adaptaci na vestibulární patologii a skrze centrální nervovou soustavu k rekalibraci senzorického systému. Řešení těchto obtíží není obvykle jednoduché. Výjimku tvoří polohové závratě (BBPV – benigní paroxysmální polohové vertigo), které umíme úspěšně léčit repozičními manévry.

Jak probíhá terapie? 

Průběh terapie se značně liší a závisí na konkrétní příčině obtíží.

Obecně se v terapie zaměřujeme na nácvik okohybných svalů, nácvik rovnováhy a u polohového vertiga na repoziční manévry.

Při nácviku okohybných svalů střídáme sledování pohybujícího se objektu se zaměření zraku na nepohyblivý předmět, přičemž se hýbe hlava a tělo.

Trénink rovnováhy obnáší chůzi a stoj se stíženými podmínkami. Ve stoji se např. jedná o cvičení s nohama u sebe a zavřenýma očima a u chůze např. o chůzi po čáře, či nerovném povrchu.

Terapie u polohového vertiga, jinak známého jako BPPV - benigní paroxysmální polohové vertigo, zahrnuje repoziční manévry, které slouží k navrácení uvolněných krystalků (otolitů) zpět do polokruhových kanálků. Podle toho, ze kterého kanálku se otolity uvolnily, volíme vhodný repoziční manévr.

Hlavní přínosy vestibulární rehabilitace

Zlepšení rovnováhy a koordinace

Zlepšení funkce vestibulárního aparátu a trénink rovnováhy snižuje riziko pádů a zlepšuje celkovou stabilitu. 

Úleva od motání hlavy a vertiga

Postupné zatěžování vestibulárního aparátu s vyvoláním příznaků motání hlavy a závratí, vede ke snížení citlivost vestibulárního aparátu a tím ke snížení intenzity a četnosti příznaků. 

Lepší vizuální orientace

Vestibulární rehabilitace zahrnuje cvičení ke zlepšení schopnosti zaměřit zrak na objekt a nácvik okohybných svalů, které mohou zlepšit zrakové dovednosti, snížit pocit tlaku za očima a ulevit od bolesti hlavy spojené s poruchou zraku.

Větší jistota a soběstačnost

Hlavním cílem vestibulární rehabilitace je zlepšit celkovou rovnováhu a pocit stability natolik, aby bylo možné běžné denní fungování bez jakéhokoliv omezení.

Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.

Vestibulární rehabilitace vám může pomoct zvládnout následující zdravotní problémy

Rádi vám poskytneme pomoc nebo odbornou konzultaci.

Nebojte se nás kontaktovat.

Metoda Vestibulární rehabilitace je účinná u těchto diagnóz

No items found.

Poruchy vestibulárního ústrojí

Vestibulární rehabilitace je úzce zaměřená na léčbu příznaků poruchy vestibulárního ústrojí, kterými jsou - BPPV - benigní paroxysmální polohové vertigo, menierova choroba a vestibulární neuronitida. 

Vestibulární rehabilitace pomáhá zmírnit často velmi nepříjemné příznaky poruchy vestibulárního ústrojí a urychlit návrat k běžnému dennímu fungování bez obtíží.

Vzhledem k složitosti vestibulárního ústrojí a přidružených systémů, které se podílejí na udržování rovnováhy, bývá léčba bývá dlouhodobá a vyžaduje aktivní přístup.

K rezervaci termínu prosím využijte kontaktní formulář u jednotlivých služeb.

Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.

Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz

Objednat fyzioterapeuta

Příběhy našich klientů

Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.

Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh