Diagnostická a terapeutická metoda zlepšující pohyb dětí s opožděným psychomotorickým vývojem
Mohlo by vás zajímat
Vojtovu metodu vymyslel český neurolog Prof. Václav Vojta v 50. letech 20. století, který se specializoval na léčbu dětí s dětskou mozkovou obrnou.
Pozorováním dětí, jejich reflexů a psychomotorického projevu během vývoje, přišel na myšlenku, že by bylo možné vývoj pozitivně ovlivnit stimulací reflexů spojených s lokomocí. Na základě vlastního pozorování a klinických zkušeností Vojta vyvinul techniku reflexní lokomoce.
Vojtova metoda je diagnosticko-terapeutický koncept, který klade důraz na včasné rozpoznání a léčbu hybných poruch u dětí.
Právě diagnostická část této metody je zásadní, protože umožňuje identifikovat poruchy pohybového systému v raném věku včas, což je klíčové pro správný motorický vývoj dítěte.
Časté využívání kompenzačních pohybových vzorců představuje riziko, že dojde k jejich zafixování a zabrání se tak definitivně nástupu normálního motorického projevu. Motorika dítěte se hodnotí na základě vyšetření reflexů a posturální reaktibility. Toto vyšetření, které provádí lékař, napoví zda bude nutné dítěti nějak pomoci a terapeuticky vstoupit do jeho psychomotorického vývoje.
Terapeutický systém Prof. Vojty zahrnuje tři modely
Reflexní plazení se aktivuje z polohy na břiše, reflexní otáčení z polohy na zádech a 1. pozice z polohy na obou kolenou.
Pro stimulaci se využívají tzv. spouštěcí zóny, jejichž stlačením dochází k vyvolání reflexní pohybové odpovědi. Terapeutického efektu je dosaženo nejen stimulací spouštěcích zón, ale i vlastní výchozí polohou. Toto působení spouští v centrálním nervovém systému vrozené pohybové vzory, které reprezentují koordinovanou aktivitu určitých svalů a svalových skupin.
Vyvolaná aktivita obohacuje stávající pohybové možnosti o prvky ideálního pohybového vzoru.
To není proto, že by je cokoliv bolelo. Nejsou zvyklé na to, že jsou nucené zaujmout určitou polohu a v té musí setrvat. Někdy je součástí terapeutického efektu i tato nelibost, která dítě motivuje vyvinout větší úsilí a ze zaujmuté polohy se dostat.
V průběhu terapie je dítě uvedeno do jedné z výchozích poloh, ve kterých stimulací spouštěcích zón aktivujeme ideálního pohybového vzoru. Terapeut tlakem prstů, který má přesně definovaný směr, stimuluje danou spoušTovou zónu a čeká na vyvolání reflexní pohybové reakce. Tato reakce vyvolává řetězovou aktivitu daných svalových skupin. V průběhu terapie vždy respektujeme únavu dítěte a pokud projevují první známky únavy, terapie končí.
Právě nutnost provádět Vojtovou metodu i vícekrát za den vyžaduje zapojení rodičů do terapie. Proto Vás také naučíme tu část Vojtovy metody, kterou jsme prováděli a která je pro dítě prospěšná.
Diagnostika pohybového projevu dítěte v raném věku a brzká terapeutická intervence pomáhá předejít vzniku nesprávných pohybových stereotypů a dává předpoklad pro správný pohybový vývoj dítěte.
Každé zlepšení pohybového projevu dítěte, byť i drobný krůček kupředu v psychomotorickém vývoji přispívá ke zlepšení kvality života dítěte.
Vojtova metoda často představuje jediný účinný nástroj, jakým lze podpořit psychomotorický vývoj i u těch nejtěžších hybných poruch. Stává se tím oporou pro všechny rodiče, kteří se ocitnou v této v nelehké životní situaci.
Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.
Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.
Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz
Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.
Někdy stačí málo a nepříjemné obtíže zmizí po první terapii. To byl i případ našeho dlouholetého klienta, kterého jsme zbavili bolesti krční páteře a ramene pomocí šetrného uvolnění měkkých tkání v oblasti krku a mobilizace lopatky.
Dlouhodobá bolest s vámi nemusí zůstat navždy. Své by vám o tom mohla vyprávět naše klientka, která se díky naší pomoci, a zejména svému aktivnímu přístupu k terapii, zbavila dlouholeté bolesti ramene, která ji trápila při odbíjení míče ve volejbalu.
Náhlá a intenzivní bolest zad v oblasti beder vždy představuje nepříjemnou a omezující zkušenost, která vyvolává obavy ze závažného zdravotního problému. Naštěstí v tomto případě tomu tak nebylo, a tak jsme našemu klientovi mohli přinést rychlou úlevu od bolesti.
Dolní zkřížený syndrom je trochu zastaralý termín pro svalovou nerovnováhu v oblasti pánve. Tento problém trápil naši klientku delší dobu a jednalo se o chronické obtíže. Ty není složité odstranit, pokud máte odhodlání, trpělivost a důslednost. Pak i jednoduché cvičení přinese nečekaný výsledek.
Stačí jeden dřep a hned je jasné, na čem je třeba zapracovat. Tento základní, možná i obyčejný cvik vyžaduje celou řadu pohybových dovedností, jejichž získání se ihned projeví v ostatních sportovních aktivitách. Třeba v golfové švihu.
Za jedním hlubokým nádechem je více, než se na první pohled může zdát.
Jsou terapie, ke kterým se vždy v myšlenkách rádi vracíme. Toto je jedna z nich. Příběh Péti, malého bojovníka, který navzdory všem překážkám překonal nepřízeň osudu.
Závratě, špatná orientace v prostoru a nevolnost jsou projevy onemocnění vestibulárního aparátu s komplikovaným názvem, ale překvapivě rychlou a účinnou léčbou.
I po více než šedesáti letech může být jizva neustále zdrojem bolesti.
Dvacet let života plného strachu z pohybu nás změní více, než bychom si mysleli. A to i v případě, že nejsou obavy podložené skutečným zdravotním omezením. Tento příběh je o tom, jak svazující může být strach a jak obtížné je zbavit se nemoci, která se stala naší součástí.