Metoda vhodná pro starší klienty, pro které je obtížná chůze a kteří mají zhoršenou sebeobsluhu.
Mohlo by vás zajímat
Lokomoce, tedy chůze, je komplexní a složitý proces, který vyžaduje určitou úroveň kondice.
Stoj je z hlediska stability nejnáročnější poloha, kterou můžeme zaujmout a předpokladem pro stabilní stoj je dostatečná kvalita/aktivita rovnovážného ústrojí ve středním uchu, zrakového ústrojí, polohových receptorů v kloubech dolních končetin, citlivosti nohou a dalších. Je toho skutečně mnoho, co se podílí na udržení rovnováhy, nehledě na skutečnost, že informace z těchto ústrojí musí být správně vyhodnoceny v centrální nervové soustavě.
Při nácviku chůze se zaměřujeme zvýšení svalové síly dolních končetin, zlepšení stability stoje, zlepšení svalové koordinace a také na samotný nácvik krokového cyklu a rytmizací chůze.
Jsou přirozené do té míry, že jsou plně zautomatizované a není třeba se na ně soustředit. To vše může změnit jeden pád. A často tomu tak je.
Pokud senior poprvé upadne, velmi ho to znejistí a chůze přestává být automatickým programem běžícím na pozadí, ale činností velmi stresující a potencionálně rizikovou.
Při terapii vždy respektujeme obavy klienta a pracujeme s nimi. Volíme takový postup, který klientům navrací sebevědomí a jistotu.
Nácvik chůze se většinou neobejde bez kompenzačních pomůcek, které usnadní přechod od prvních kroků k plynulé chůzi. Nevíte, zda je pro vás vhodné vysoké chodítko, nízké chodítko, podpažní berle, nebo francouzské hole? Pomůžeme vám s výběrem vhodných kompenzačních pomůcek a společně natrénujeme, jak se s nimi pohybovat.
Terapie je vždy individuální a zahrnuje cvičení ke zlepšení kondice a zvýšení svalové síly.
Cviky volíme podle aktuálního stavu klienta tak, aby zatížily (ale nepřetížily) pohybový aparát. Klienty pozitivně motivuje k pohybu a snažíme se, aby pro ně bylo cvičení příjemně stráveným časem a aby ho vnímali jako smysluplné. Součástí terapie je praktický nácvik vertikalizace, chůze, nácvik stability v sedě a ve stoje a nácvik chůze s kompenzačními pomůckami.
Schopnost posadit se na lůžku a také se z něj postavit, navrací seniory do normálního života bez pohybového omezení.
Pravidelné cvičení, u kterého se senior zadýchá, zlepšuje srdeční aktivitu, krevní cirkulaci se všemi procesy, které na to jsou navázány (lepší látková výměna, lepší okysličení krve, atp.)
Pohybová obratnost často seniorům kvůli malé aktivitě schází, přitom je jedním z hlavních parametrů prevence pádů, a předpokladem pro dlouhé a kvalitně prožité stáří.
Být odkázaný na pomoc druhé osoby bývá pro seniory nepříjemné a snižuje jejich sebeúctu. Nehledě na to, že častá přítomnost pečující osoby zatěžuje rodinné prostředí a na pečující osobu klade značné fyzické a psychické nároky. Návrat k soběstačnosti je pro seniory velká psychická vzpruha a úleva pro rodinné prostředí.
Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.
Metoda je vhodná pro starší klienty, pro které je obtížná chůze a kteří mají zhoršenou sebeobsluhou.
Pravidelný a pestrý pohyb je účinná prevence rozvoje dekondice. Investujte do vašeho těla každodenním pohybem. Odměnou vám bude aktivní a naplno prožité stáří bez zbytečných omezení.
Pád s sebou vždy nese velké znejistění a ztrátu důvěry ve své pohybové schopnosti. S touto nejistotou je třeba pracovat. Vybíráme taková cvičení, která pomohou postupnými kroky navracet zpět sebedůvěru a překonat strach z pohybu.
Svaly které nepoužíváme ochabují. Pro naše tělo je příliš energeticky náročné (a také zbytečné) udržovat sval, který nezatěžujeme. Vhodně zvolené zatížení svalového aparátu a postupný nárůst intenzity cvičení nutí naše tělo opět probudit svalový aparát a vybudovat svalovou sílu.
V případě, že není možný přesun z lehu do stoje, nebo dokonce jen do sedu, jsou běžné každodenní činnosti problematické a vyžadují častou asistenci pečující osoby. Nácvik sebeobsluhy zahrnuje praktický trénink činností, nutných k vykonání běžných aktivit. Zaměřujeme se na sebeobsluhu na lůžku a v rámci domácnosti.
Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.
Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz
Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.
Někdy stačí málo a nepříjemné obtíže zmizí po první terapii. To byl i případ našeho dlouholetého klienta, kterého jsme zbavili bolesti krční páteře a ramene pomocí šetrného uvolnění měkkých tkání v oblasti krku a mobilizace lopatky.
Dlouhodobá bolest s vámi nemusí zůstat navždy. Své by vám o tom mohla vyprávět naše klientka, která se díky naší pomoci, a zejména svému aktivnímu přístupu k terapii, zbavila dlouholeté bolesti ramene, která ji trápila při odbíjení míče ve volejbalu.
Náhlá a intenzivní bolest zad v oblasti beder vždy představuje nepříjemnou a omezující zkušenost, která vyvolává obavy ze závažného zdravotního problému. Naštěstí v tomto případě tomu tak nebylo, a tak jsme našemu klientovi mohli přinést rychlou úlevu od bolesti.
Dolní zkřížený syndrom je trochu zastaralý termín pro svalovou nerovnováhu v oblasti pánve. Tento problém trápil naši klientku delší dobu a jednalo se o chronické obtíže. Ty není složité odstranit, pokud máte odhodlání, trpělivost a důslednost. Pak i jednoduché cvičení přinese nečekaný výsledek.
Stačí jeden dřep a hned je jasné, na čem je třeba zapracovat. Tento základní, možná i obyčejný cvik vyžaduje celou řadu pohybových dovedností, jejichž získání se ihned projeví v ostatních sportovních aktivitách. Třeba v golfové švihu.
Za jedním hlubokým nádechem je více, než se na první pohled může zdát.
Jsou terapie, ke kterým se vždy v myšlenkách rádi vracíme. Toto je jedna z nich. Příběh Péti, malého bojovníka, který navzdory všem překážkám překonal nepřízeň osudu.
Závratě, špatná orientace v prostoru a nevolnost jsou projevy onemocnění vestibulárního aparátu s komplikovaným názvem, ale překvapivě rychlou a účinnou léčbou.
I po více než šedesáti letech může být jizva neustále zdrojem bolesti.
Dvacet let života plného strachu z pohybu nás změní více, než bychom si mysleli. A to i v případě, že nejsou obavy podložené skutečným zdravotním omezením. Tento příběh je o tom, jak svazující může být strach a jak obtížné je zbavit se nemoci, která se stala naší součástí.